Description
Bright green leaves and greenish-yellow flower plumes. Sun to light shade. Well-drained soils. Evergreen. NZ native. 1 m x 1.5 m.
$7.60Each
Nationwide Shipping or Click and Collect available.
View shipping costs -->
Bright green leaves and greenish-yellow flower plumes. Sun to light shade. Well-drained soils. Evergreen. NZ native. 1 m x 1.5 m.
| Common Name | Miniature Toetoe, Haumata/ Miniature Toetoe |
|---|---|
| Specification | 1.0 x 1.5 |
| Height | 1m |
| Width | 1.5m |
| Container | 0.5 LIT, 1 LIT, 1 Litre pot (13cm), 1.0 LIT |
| Grade | 10-20cm, 10/25cm, 10cm to 20cm Tall |
| Genus | Chionochloa |
| Species | flavicans |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Spreading Weeping |
| Moisture | Dry, Moist |
| Exposure | Exposed |
| Flower Colour | Cream Green |
| Growth Aspects | Full Sun, Part Shade |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |