Home / Plant Shop / Groundcovers / Vinca ‘Gertrude Jekyll’
$13.95
| Dimensions | 15 × 15 × 23 cm |
|---|---|
| Common Name | White Periwinkle |
| Specification | 0.2 x 1.0 |
| Cultivar | 'Gertrude jekyll' |
| Height | 0.1m |
| Width | 1m |
| Container | 1.5 Litre pot (15cm) |
| Grade | Less than 10cm Tall |
| Genus | Vinca |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Groundcover Prostrate |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Moderately Exposed, Sheltered |
| Usage | Bee friendly, Container, Ground cover |
| Flower Colour | White |
| Growth Aspects | Part Shade |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.