Home / Plant Shop / Perennials / Salvia ‘Lipstick’
| Dimensions | 17 × 17 × 65 cm |
|---|---|
| Height | 0.6m |
| Width | 0.6m |
| Container | 2.5 litre pot (17cm) |
| Grade | 25cm to 50cm Tall |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Rounded |
| Usage | Bee friendly, Bird friendly, Borders, Flowers |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Coastal, Moderately Exposed, Sheltered |
| Fragrance | Strong Fragrance |
| Flower Colour | Dark pink |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.