Home / Plant Shop / Trees / Pittosporum tenuifolium
$9.95 – $165.00Price range: $9.95 through $165.00
| Dimensions | 1000 × 1000 × 1200 cm |
|---|---|
| Common Name | Kohuhu |
| Specification | 6.0 x 4.0 |
| Height | 6m |
| Width | 4m |
| Container | 14 Litre pot, 2.5 litre pot (17cm), 3.0 LIT, 45 Litre pot, 6 Plants per pack, R/T |
| Grade | 1.5m to 1.75m Tall, 1.75m to 2m Tall, 10/25cm, 30cm to 40cm Tall, 50/75cm, 60cm to 80cm Tall |
| Genus | Pittosporum |
| Species | tenuifolium |
| Foliage | Evergreen |
| Moisture | Dry, Moist |
| Exposure | Coastal, Exposed |
| Usage | Hedging, Screening |
| Fragrance | Light Fragrance |
| Flower Colour | Dark maroon |
| Growth Aspects | Full Sun, Part Shade |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.