Home / Plant Shop / Trees / Magnolia stellata
$15.50 – $19.95Price range: $15.50 through $19.95
| Dimensions | 1000 × 1000 × 1125 cm |
|---|---|
| Common Name | Star magnolia |
| Specification | 3.0 x 4.0 |
| Height | 3m |
| Width | 4m |
| Container | 10 Litre pot, 2.5 litre pot (17cm), 8.5 LIT |
| Grade | 10cm to 20cm Tall, 1m to 1.25m Tall, 80-1m |
| Genus | Magnolia |
| Species | stellata |
| Foliage | Deciduous |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Moderately Exposed, Sheltered |
| Flower Colour | White |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.