Home / Plant Shop / Trees / Lophomyrtus obcordata
$8.00
| Dimensions | 17 × 17 × 115 cm |
|---|---|
| Common Name | Rohutu/ NZ Myrtle |
| Height | 3m |
| Width | 3m |
| Container | 2.5 litre pot (17cm) |
| Grade | 80cm to 1m Tall |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Rounded |
| Usage | Bee friendly, Foliage Colour, Hedging |
| Moisture | Dry, Moist |
| Exposure | Coastal, Moderately Exposed |
| Flower Colour | White |
| Growth Aspects | Full Sun, Part Shade |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.