Description
Fig ‘French Sugar’. Heavy crops of sweet, mild tasting white flesh fruit with purple/green skin. Will fruit over a long period in Summer/Autumn. Fertile soil with ample summer moisture. 4m x 4m.
$23.00Each
Nationwide Shipping or Click and Collect available.
View shipping costs -->
Fig ‘French Sugar’. Heavy crops of sweet, mild tasting white flesh fruit with purple/green skin. Will fruit over a long period in Summer/Autumn. Fertile soil with ample summer moisture. 4m x 4m.
| Height | 4m |
|---|---|
| Width | 4m |
| Container | 25 LIT, 3.3 Litre pot (18cm) |
| Grade | 1/1.25m, 20cm to 30cm Tall |
| Usage | Fruit, Specimen |
| Foliage | Deciduous |
| Habit | Rounded |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Sheltered |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |