Home / Plant Shop / Grass, Flax and Sedges / Dianella nigra
$6.90 – $13.95Price range: $6.90 through $13.95
| Dimensions | 17 × 17 × 45 cm |
|---|---|
| Common Name | NZ Blueberry |
| Specification | 0.4 x 1.0 |
| Height | 0.4m |
| Width | 1m |
| Container | 2.5 litre pot (17cm), 5cm pot, 9cm pot |
| Grade | 10cm to 20cm Tall, 20cm to 30cm Tall, 25cm to 50cm Tall |
| Genus | Dianella |
| Species | nigra |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Erect |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Exposed |
| Usage | Amenity |
| Flower Colour | Inconspicuous |
| Special Occasion | Berries |
| Growth Aspects | Full Sun, Part Shade, Shade |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.