Description
Crataegus laevigata ‘Pauls Scarlet’. Hawthorn. Small, rounded, spiny tree with glossy, lobed leaves. Spectacular double, light red flowers in spring. Hardy. Deciduous. 6 m x 5 m.
$165.00Each
Nationwide Shipping or Click and Collect available.
View shipping costs -->
Crataegus laevigata ‘Pauls Scarlet’. Hawthorn. Small, rounded, spiny tree with glossy, lobed leaves. Spectacular double, light red flowers in spring. Hardy. Deciduous. 6 m x 5 m.
| Common Name | Hawthorn |
|---|---|
| Specification | 6.0 x 5.0 |
| Cultivar | 'Pauls scarlet' |
| Height | 6m |
| Width | 5m |
| Container | 45 Litre pot |
| Grade | 2m to 2.5m Tall |
| Genus | Crataegus |
| Species | laevigata |
| Foliage | Deciduous |
| Habit | Rounded |
| Moisture | Dry, Moist |
| Exposure | Exposed, Moderately Exposed |
| Usage | Specimen Tree |
| Flower Colour | Scarlet |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |