Description
Alnus cordata. Italian alder. “Italian alder” A large tree of conical habit with attractive shiny green leaves. Roots fix nitrogen in the soil. Tolerant of difficult growing conditions. Hardy. Sun. Deciduous. 20 m x 1.5 m.

$13.95Each
Nationwide Shipping or Click and Collect available.
View shipping costs -->
Alnus cordata. Italian alder. “Italian alder” A large tree of conical habit with attractive shiny green leaves. Roots fix nitrogen in the soil. Tolerant of difficult growing conditions. Hardy. Sun. Deciduous. 20 m x 1.5 m.
| Common Name | Italian alder |
|---|---|
| Specification | 20.0 x 1.5 |
| Height | 20m |
| Width | 5m |
| Container | 2.5 litre pot (17cm) |
| Grade | 1m to 1.25m Tall |
| Genus | Alnus |
| Species | cordata |
| Foliage | Deciduous |
| Habit | Conical |
| Moisture | Dry, Moist, Wet |
| Exposure | Coastal, Exposed, Moderately Exposed, Sheltered |
| Usage | Hedging, Shelter, Specimen Tree |
| Flower Colour | Green |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |