Home / Plant Shop / Trees / Fagus sylvatica ‘Riversii’
$59.00 – $170.00Price range: $59.00 through $170.00
| Dimensions | 1000 × 1000 × 1300 cm |
|---|---|
| Common Name | Purple beech |
| Specification | 10.0 x 6.0 |
| Cultivar | Riversii |
| Height | 10m |
| Width | 6m |
| Container | 10 LIT, 25 Litre pot, 45 Litre pot, 8.5 Litre pot |
| Grade | 1.25/1.5m, 1.75m to 2m Tall, 2.5m to 3m Tall |
| Genus | Fagus |
| Species | sylvatica |
| Foliage | Deciduous |
| Moisture | Moist |
| Usage | Specimen Tree |
| Exposure | Exposed, Moderately Exposed |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.