Home / Plant Shop / Fruit and Nuts / Peaches / Peach ‘Garden Lady’
$59.95
| Dimensions | 1000 × 1000 × 1070 cm |
|---|---|
| Common Name | Dwarf peach |
| Cultivar | 'Garden lady' |
| Height | 1.5m |
| Width | 1.5m |
| Container | 14 Litre pot, Bare root (new season not potted) |
| Grade | 60cm Standard, 70cm Standard |
| Genus | Peach |
| Foliage | Deciduous |
| Usage | Fruit |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Sheltered |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.