Home / Plant Shop / Fruit and Nuts / Figs / Fig ‘Brown Turkey’
$23.00 – $59.95Price range: $23.00 through $59.95
| Dimensions | 1000 × 1000 × 1100 cm |
|---|---|
| Cultivar | 'Brown turkey' |
| Height | 4m |
| Width | 3m |
| Container | 14 Litre pot, 25 Litre pot, 3.3 Litre pot (18cm) |
| Grade | 1.25m to 1.5m Tall, 20cm to 30cm Tall, 50cm to 75cm Tall, 80cm to 1m Tall |
| Genus | Fig |
| Foliage | Deciduous |
| Habit | Upright |
| Usage | Fruit, Specimen |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Sheltered |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.