Home / Plant Shop / Trees / Sophora microphylla
$13.95 – $165.00Price range: $13.95 through $165.00
| Dimensions | 17 × 17 × 95 cm |
|---|---|
| Common Name | Kowhai |
| Specification | 8.0 x 3.0 |
| Height | 8m |
| Width | 3m |
| Container | 2.5 litre pot (17cm), 25 Litre pot, 35 Litre pot |
| Grade | 1.75m to 2m Tall, 2m to 2.5m Tall, 50cm to 75cm Tall, 60cm to 80cm Tall |
| Genus | Sophora |
| Species | microphylla |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Upright |
| Moisture | Moist |
| Exposure | Moderately Exposed |
| Usage | Specimen Tree, Bird friendly |
| Flower Colour | Yellow |
| Growth Aspects | Full Sun |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.