Home / Plant Shop / Grass, Flax and Sedges / Lomandra ‘Lime Tuff’
$14.00
| Dimensions | 15 × 15 × 53 cm |
|---|---|
| Specification | 0.6 x 0.6 |
| Cultivar | Lime Tuff |
| Height | 0.4m |
| Width | 0.4m |
| Container | 1.5 Litre pot (15cm), 2.3L, 2.5 litre pot (17cm) |
| Grade | 25cm to 50cm Tall, 30cm to 40cm Tall, 50/75cm, 50cm to 75cm Tall |
| Genus | Lomandra |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Upright |
| Moisture | Dry, Moist |
| Usage | Borders, Mass Planting |
| Exposure | Coastal, Exposed |
| Flower Colour | Pale yellow |
| Growth Aspects | Full Sun, Part Shade |
| Drought Resistant | Yes |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.