Home / Plant Shop / Trees / Dacrycarpus dacrydioides
$13.95 – $59.95Price range: $13.95 through $59.95
| Dimensions | 17 × 17 × 115 cm |
|---|---|
| Common Name | Kahikatea, White pine |
| Height | 10m |
| Width | 4m |
| Container | 14 Litre pot (31cm), 2.5 litre pot (17cm), 8.0 LIT |
| Grade | 1.5m to 1.75m Tall, 1/1.25m, 50cm to 75cm Tall, 80cm to 1m Tall |
| Genus | Dacrycarpus |
| Species | dacrydioides |
| Foliage | Evergreen |
| Habit | Erect |
| Usage | Bird friendly, Specimen |
| Moisture | Moist, Wet |
| Exposure | Sheltered |
| Growth Aspects | Full Sun, Part Shade |
| Drought Resistant | No |
| Month | J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Half months |




Backed by hands-on horticultural experience.
Clear guidance suited to your garden or site.
Healthy, well-established plants you can rely on.
Consistent support for retail and trade.
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
Fantastic service from Geoff & Kylie! Much appreciated their expertise and advice. Such an impressive range of tree and scrubs. We will be back!
We’re proud of the relationships we’ve grown with our customers. Their feedback reflects the care and quality behind everything we do.